Bukareszt - stolica Rumunii

„Paryż Wschodu”, „Mały Paryż” – to określenia, które nadawano niegdyś stolicy Rumunii. Bukareszt był przepięknym miastem, jednakże za rządów Nicolae Ceauşescu, zwanego "Geniuszem Karpat" ("Geniul din Carpaţi") miasto znacznie podupadło.

Rumunia | Romanian Athenaeum - Hala koncertowa w Bukareszcie
Rumunia | Romanian Athenaeum - Hala koncertowa w Bukareszcie (by Gaspar Serrano)

Dyktator niestety zrównał z ziemią jedną piątą starego Bukaresztu, zburzył 22 cerkwie, ponieważ chciał na tym miejscu wybudować betonowe gmachy dla swojego rządu.

Bukareszt położony jest w południowo - wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą. Dziś jest to prężnie rozwijające się centrum przemysłowo-usługowe Rumunii.

Nie zawsze liczy się pierwsze wrażenie

Bukareszt może czasem sprawiać dość przygnębiające wrażenie: wielkie blokowiska w samym centrum i żebrzące cygańskie dzieci skutecznie zniechęcają przyjezdnych. Jednakże, warto dać mu szansę. Bliższe zapoznanie się z Bukaresztem zdecydowanie zmieni nasze spojrzenie na miasto, które jest w rzeczywistości jest niezwykle ciekawe i oryginalne na tle innych europejskich stolic.

Miasto kontrastów

Bukareszt, według mieszkańców, najpiękniej prezentuje się wiosną i latem, kiedy to rzędy drzew przy alejach i parki otaczające jeziora są zielone, a przez gałęzie przenikają promienie słońca.

Łuki triumfalne oraz pompatyczne budowle i pomniki nadają Bukaresztowi nieco paryskiej atmosfery.

W stolicy Rumunii mieszka ponad 2 mln ludzi, na ulicach zwykle panuje zgiełk i hałas, wszyscy się gdzieś spieszą, w betonowych biurowcach praca wre, a wzdłuż ulic gdzieniegdzie „straszą” niedokończone budowle…

Jeśli jednak przejdziemy się po ulicach i bulwarach odkryjemy zupełnie inne, o wiele ciekawsze oblicze Bukaresztu. Znajdują się tu zabytkowe cerkwie, klasztory, wspaniałe eklektyczne i neoklasyczne obiekty oraz liczne ogrody i parki zachęcające do wypoczynku.

Rumunia | Stavropoleos Monastery
Rumunia | Stavropoleos Monastery (by Gaspar Serrano)

Legendarne i historyczne dzieje miasta

Bukareszt po raz pierwszy wspominany został w źródłach z 1459 roku, jako forteca Bucureşti, a status oficjalnej stolicy kraju uzyskał dopiero w 1862 roku. Forteca Bucureşti była rezydencją wołoskiego księcia Włada Palownika, znanego na całym świecie jako hrabia Drakula. W tym samym okresie wzniesiono Curtea Veche, czyli Stary Dwór, który podczas panowania Radu cel Frumosa był letnią rezydencją dworu królewskiego.

Miasto ma bardzo bogatą historię, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Zgodnie z legendą, Bukareszt został założony przez pasterza o imieniu Bubur, jednakże historyczne podania wskazują, że oficjalnym założycielem miasta był Mircea cel Bătrân, a sam Bukareszt powstał po zwycięstwie nad Turkami w XIV wieku. W 1595 roku Bukareszt niemalże doszczętnie został spalony przez Turków. W krótkim czasie mieszkańcy zaczęli jego gruntowną odbudowę.

Z czasem rozwój miasta był coraz szybszy, a jego znaczenie gospodarcze w kraju rosło. Mieszkańcy Rumunii coraz chętniej osiedlali się w nowo wybudowanym mieście.

Na początku XVII wieku stolica Rumunii stała się najważniejszym ośrodkiem handlu Wołoszczyzny, a w 1698 roku Constantin Brâncoveanu przeniósł tu stolicę kraju z Târgovişte.

Wiek XIX przyniósł liczne spory o przynależność Bukaresztu najpierw do Wołoszczyzny, później do Rumunii. Prawa do miasta rościli sobie: Imperium Osmańskie, Austria i Austrio-Węgry, jak również Rosja. W zawirowaniach historycznych Bukareszt przechodził w ręce Rosjan i Austriaków. Pożar w 1847 roku strawił ponad jedną trzecią miasta. W 1861 roku w wyniku połączenia Wołoszczyzny i Mołdawii powstało Księstwo Rumunii, którego Bukareszt stał się stolicą.

W okresie po okupacji niemieckiej w latach 1916-1918 stolicą Rumunii był Jassy, ale po I wojnie światowej znów stał się nią Bukareszt

Miasto znacznie ucierpiało w czasie II wojny światowej. Liczne bombardowania zniszczyły wiele zabytków. Dzieła zniszczenia dokonał także dyktator Nicolae Ceauşescu. To on kazał zburzyć znaczną część starówki i wybudować na niej olbrzymi gmach – Pałac Parlamentu – drugą pod względem wielkości (obok amerykańskiego Pentagonu) budowlę na świecie. Kaprysem władcy było przeprowadzenie przez centrum Bukaresztu rzeki, w tym celu zbudowano na rzece Dâmboviţa tamę i skierowano jej nurt przez środek stolicy.

Nie bez powodu w okresie międzywojennym Bukareszt nazywano „Małym Paryżem” lub „Paryżem Wschodu”, bowiem twórcy ówczesnych pałaców i kamienic czerpali liczne wzorce z XIX-wiecznej architektury francuskiej. Wiele obiektów było nawet dziełem mistrzów paryskich. Symbolem nierozerwalnej więzi obu krajów jest Łuk Triumfalny na północnych krańcach miasta, który do złudzenia przypomina swój francuski pierwowzór.

Zwiedzanie miasta

Bukareszt można zwiedzić w zasadzie na piechotę, bowiem większość interesujących obiektów skupia się w centrum i bezpośrednim jego sąsiedztwie. W kilka dni można zobaczyć wszystkie perełki architektoniczne stolicy Rumunii. Będąc w Bukareszcie warto zobaczyć zabytkowe cerkwie i zachwycającą XIX-wieczną zabudowę miasta.

Godnym uwagi jest także wspominany Pałac Parlamentu, częściowo wyburzona starówka i Pałac w Mogosaia – jeden z najpiękniejszych zabytków XVII-wiecznej architektury rumuńskiej. Warto także odwiedzić Muzeum Wsi – najwspanialszy rumuński skansen, gdzie z niezwykłą precyzją odtworzono realia dawnej wsi rumuńskiej, a także Snagov – wyspę słynącą ze wspaniałych cerkwi, gdzie prawdopodobnie pochowano słynnego hrabiego Drakulę.

Podstawowe dane o Rumunii
Stolica: Bukareszt
Powierzchnia: 238 391 km²
Liczba mieszkańców: 22,2 mln
Waluta: lej (RON)
(sprawdź kurs leja)
Język urzędowy: rumuński

Rumunia - flaga Rumunii

Rumunia - godło Rumunii

Miejsce na Twoją reklamę.
Kontakt